Ekonomi

Yellen’dan enflasyon değerlendirmesi

Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonda istikrarlı bir yavaşlama ve yeni iş arayanların akınına işaret eden verileri memnuniyetle karşıladı ve ABD’nin işgücü piyasasına büyük bir zarar vermeden enflasyonu kontrol altında tutabileceğinden giderek daha fazla emin olduğunu söyledi.

Pazar günü ABD’nin tüketiciyi dizginlerken resesyondan kaçınacağına dair daha önceki umutları sorulduğunda Yellen, “Bu tahmin konusunda kendimi çok iyi hissediyorum. Sanırım tam olarak buna benzeyen bir yolda olduğumuzu söylemek zorunda kalacaksınız” dedi. fiyat artışları.

Yeni Delhi’deki G20 zirvesinden dönen bir uçakta yaptığı röportajda Yellen, Çin’in önde gelen gelişmekte olan ülkelerden oluşan ayrı BRICS grubunun etkisini artırma çabalarından kaynaklanabilecek riskleri de küçümsedi ve şunları söyledi: “G-20, küresel kalkınma için önde gelen forum olmayı sürdürüyor. küresel işbirliği.” söz konusu.

Yellen, “Enflasyona dair her türlü ölçüm düşüş yolunda” dedi. Yellen ayrıca, ABD’de işsizlik oranının bu yılın başlarında yarım asırdan fazla bir sürenin en düşük seviyelerine ulaştıktan sonra ağustos ayında artmasına rağmen, bu sıçramanın büyük bir işten çıkarma dalgası nedeniyle gerçekleşmediğinin altını çizdi.

Yellen, Çin’deki politika yapıcıların gerektiğinde ekonomiyi desteklemek için adım atabilecekleri yönündeki görüşünü yinelerken, “Bunun gerekli olduğuna karar verirlerse oldukça geniş bir politika alanına sahip olduklarını düşünüyorum. Bana göre nispeten geniş bir politika alanına sahipler” dedi. Para politikasında küçük ayarlamalar.”

balaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu