Haber

Samsun’da yan yatan binada yaşam devam ediyor

Sarsıntıların ardından vatandaşların korkusu sürüyor.

Ruhsatı eksik olan binalar deprem sonrası büyük hasara neden oldu.

Ayrıca vatandaşlar riskli binalar konusunda daha tedbirli.

Samsun’un merkez ilçelerinden İlkadım’da bazı binaların durumu görenleri hayrete düşürüyor.

Hayat Devam Ediyor

Vatandaşlar, altından sokak olan bir apartman dairesinde ve zemini kayarak yola eğimli bir binada yaşamaya devam ediyor.

Çevredekileri rahatsız eder

Burhanettin Gazi Caddesi üzerinde bulunan ve zemini yola doğru eğimli olan binada vatandaşlar oturmaya devam ederken, bölge sakinleri riskli binaların kentsel dönüşüme kazandırılmasını istiyor.

Buradaki binalar dere çakılı ile yapılmıştır.

Mahalle sakini Mürsel Yıldırım, olası büyük bir depremin İlkadım’da çok sayıda binayı yıkabileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

47 yıldır bu mahallede yaşıyorum. Olası bir depremde birçok bina yıkılabilir. Buradaki binalar dere çakılı ile yapılmıştır.

Bu çakılların zamanla sertleştiği söylenir. Binaların altyapısının veya temellerinin sağlam olup olmadığı tartışmalıdır.

Ayrıca mahallemizde riskli yapılar var. Binada altından su geçen bir kayma meydana geldi. Diğer binalarda herhangi bir kayma olmadı.

“Eski binaların yıkılarak kentsel dönüşüme kazandırılması gerekiyor”

Mahalle sakini Muhittin Aydemir, eski ve riskli binaların yıkılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

Çok eski binaların yıkılması gerekiyor. Mahalleli olarak endişeliyiz. Geceleri rahat uyuyamayız. Bunun gibi eski yerleşim yerlerine kentsel dönüşümün gelmesi gerekiyor. Mahalle sakinleri olarak kentsel dönüşüm bekliyoruz

4 katlı yapı ruhsatı

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Zeytinlik Mahallesi’nde bulunan Yunus Emre Ortaokulu’nun inşaatı sırasında 4 katlı bir bina kaydı.

Zemini kayan bina Yıldıray Caddesi’nden geçen yola doğru eğildi.

Yıkılma tehlikesi bulunan binada vatandaşlar oturmaya devam ederken, mahalle sakinleri rahatsız olduklarını yetkililere bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu