Haber

BM Genel Sekreteri Rusya’nın Odessa saldırısını kınadı

YENİ Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın Odessa’ya düzenlediği saldırıyı şiddetle kınadı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Genel Sekreter, Rusya’nın bugün Odessa’ya düzenlediği ve sivil ölümlerine neden olan ve UNESCO tarafından koruma altına alınan Başkalaşım Katedrali ile dünya mirası olan Odessa Tarihi Merkezi’ndeki diğer binalara zarar veren füze saldırısını şiddetle kınıyor.” sözünü kullandı.

Saldırının kültürel varlıkların korunmasına ilişkin 1954 Lahey Sözleşmesi’nin ihlali olduğuna dikkat çeken Dujarric, Guterres’in “savaşın Ukrayna kültürü ve mirasına yönelik artan bir tehdit oluşturmasından” endişe duyduğunu söyledi.

Ukrayna’da 24 Şubat 2022’den bu yana 116’sı dini mekan olmak üzere 270 kültürel mekanın zarar gördüğüne işaret eden Dujarric, şunları kaydetti:

“Genel Sekreter, Rusya’yı geniş çapta onaylanmış uluslararası normatif belgelerle korunan kültürel varlıklara yönelik saldırılarını derhal durdurmaya çağırıyor. Genel Sekreter ayrıca sivillere ve sivil altyapıya yönelik tüm saldırıların derhal durdurulması çağrısını sürdürüyor.”

Ukrayna, Rusya’nın Odessa’ya düzenlediği saldırıda 1 kişinin öldüğünü, 18 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Rusya ise Odessa kenti yakınlarındaki insansız su araçlarının üretimine yönelik tesisleri ve bu araçlarla terör eylemi hazırlıklarını yapanların yüksek hassasiyetli füzelerle vurulduğunu duyurdu.

bahsili-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu