Ekonomi

Temmuz ayında tatilciler tarafından Mersin ve Muğla tercih edildi.

Türkiye’nin otel ve villa arama platformu Söylekal.com, temmuz ayı tatil aramalarının detaylarını paylaştı. Tatil destinasyonlarında bu yaz yaşanan fiyat artışı, tatil yapmak isteyenlerin tercihlerini Muğla ve Mersin’e ağırlaştırdı.

Geçen yıla göre bu yıl temmuz ayında oda fiyatlarının en fazla arttığı iller ise %152 ile Ankara, %110 ile Bursa, %108 ile Antalya, %101 ile Balıkesir, %94 ile Çanakkale, %93 ile İstanbul ve %93 ile Muğla oldu.

Türkiye’nin en bilinen tatil yerlerinden biri olan Muğla, tatil severler tarafından en çok aranan destinasyon haline geldi. Şaşırtıcı bir şekilde fiyatların yüksek olmasının da etkisiyle tatilcilerin daha uygun bütçeli yerlere yönelmesiyle Mersin de Muğla ile birlikte Temmuz ayında en çok tatil araması yapılan illerden biri olarak listede yerini aldı. Fiyat performansı kadar Mersin’in denizi ve doğal güzellikleri de tatilcilerin bu lokasyona ilgi duymasında etken oldu.

En çok tatil başvurusu yapılan bölgeler ise Mersin-Erdemli, Muğla-Fethiye, Muğla-Bodrum, İzmir-Seferihisar, Muğla-Datça, Balıkesir-Ayvalık, Antalya-Kemer, İzmir-Çeşme oldu.

Bu ayki verilere göre Direkkal.com Genel Müdürü Geçhan Sivrikaya, “Temmuzdaki artış oranının, Hazirandaki yıllık artış oranının altında olduğunu görüyoruz. Bu da özellikle eylül ayında fiyatlarda aşağı yönlü bir trend olacağını öngörmemizi sağlıyor. Özellikle TÜRSAB Başkanı Sayın Firuz Bağlıkaya’nın açıklamalarının ardından dönem sonunda yani Eylül ayından itibaren ciddi fiyat düşüşlerinin görüleceğini iddia ediyoruz. Paylaştığımız bilgilere göre Muğla’da oda fiyatlarındaki artış oranının düşük olması tatilcilerin arayışlarını artırırken, yaptığımız yönlendirmelerde Muğla’nın ilçeleri öne çıktı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

doganyolajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu