Haber

Deprem sonrası ölümlerin meydana geldiği Hatay’da binaların zeminlerinden karot ve demir numuneleri alınıyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay’da, kaldırılan molozların ardından ölümlerin yaşandığı binaların zeminlerinden karot ve demir numunesi alma işlemleri devam ediyor. 15 dakikada alınması gereken numunenin yaklaşık 3 dakikada alındığı ve deniz kumu karışımı içerdiği görüldü.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler 11 il arasında en büyük yıkımı Hatay’da yaptı. Kentte ağır hasarlı binaların yıkım ve hafriyat çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Yıkılan binaların yerleri düz arazi olarak bırakılırken, ölüm olaylarının yaşandığı bölgelerde karot ve demir numunesi alma işlemleri devam ediyor. Özellikle kentsel dönüşüm olaylarıyla gündeme gelen Antakya ilçesi Emek Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’ndeki yıkılan ve ağır hasar gören binaların enkazı kaldırıldı. Bu noktada maktulün yaşadığı binaların zeminleri yaklaşık 1 metre kazılarak karotlu sondaj makinesi ile taşıyıcı sistemlerden 3 adet beton numunesi alındı. Sıradan bir katı zemin üzerinde ortalama 15 dakika süren beton numune alma işleminin mevcut lokasyonda 3 dakika gibi kısa bir sürede alındığı gözlemlendi. Çabucak ikiye ayrılan örneğin ağır formda deniz kumu içerdiği görüldü.

“Ortalama bir binadan 3 çekirdek ve 9 demir örneği alıyoruz”

Firmanın karot işlemlerinden sorumlu yetkilisi Özgür Altan, “Normalde karotu da binalardan alırdık. Şimdi kepçe önümüzde temeli açıyor ve biz oradan alıyoruz. Diğer ekibimiz alıyor. binalar.Biz buradayız dosya numarasına göre gidiyoruz.Gün içinde bize dosya numaraları veriliyor.Savcılık öncülüğünde yerler kepçe ile işaretleniyor.Aynı şekilde gelip çekirdek alıyoruz ve demir örnekleri. Ortalama bir binadan 3 maça ve 9 demir numunesi alıyoruz. Sağlam zeminde aldığımız her numune için yarım saat 45 dakika harcıyoruz” dedi.

“Numuneyi sağlam zemine almak 15 dakika sürer, burada 3 dakika sürer”

Aldıkları örneklerin çoğunun içinde kum olduğunu kaydeden Altan, “Karot makinesi çok rahat giriyor. Numune aldığımız yerler çok kötü durumda. Hep deniz kumu ile yapılıyor. Çok sağlıklı bir yer değil. Normal sağlam zeminde numune almak 15 dakika, burada 3 dakika kadar sürüyor.”Çürük ve deniz kumu nedeniyle makine sorunsuz gidiyor” dedi. – HATAY

ferizlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu