Haber

Bakan Yanık: 78 çocuk ailelere teslim edildi

ANKARA (İGFA) –Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonrası depremzedeler hakkında bilgi verdi.

Bakan Yanık, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle sistemde kayıtlı 526 depremzede olduğunu belirterek, “78’ini ailelerine teslim ettik. 335 çocuğumuz hastanelerde, 113 çocuğumuz da hastanede izleniyor. kurumun bakımı.” Takip edilen çocuklardan 303’ünün kimliğinin bilindiğini belirten Bakan Yanık, “Dolayısıyla süreçte aileleri varsa teslim edilecek, yoksa kurum bakımına devam edecekler. Kimliği belirsiz 223 çocuğumuz var. götüreceğiz” dedi.

Türk milletinin şefkat cemiyeti olduğunu belirten Bakan Yanık, “Milletimiz böyle zamanlarda büyük bir dayanışma cemiyetine dönüşüyor. Çocuklarımızla ilgili çok sayıda destek, koruma, bakım ve gözetim talepleri oluyor.”

Bakan Yanık, “Yaralı yoksa doğrudan kurumlarımıza götürdüğümüz çocuklarımız var, hastanelerde takip ettiğimiz çocuklarımız var ve artık kademeli olarak aileleriyle eşleştirip teslim ettiğimiz çocuklarımız var” dedi. Sağlık kurumlarında bulunan çocuklarımızı Emniyet Bakanlığımız ile koordineli olarak kimlik bilgilerini, bilinmiyorsa fotoğraf, ayırt edici ve tanıtıcı özelliklerini sisteme kayıt ederek takip ediyoruz. kendilerini ifade edememek.

“DEPREMDE KORUYUCU AİLE OLMAK İSTEYEN AİLELERİMİZE ÇOCUKLARIMIZI VEREMİYORUZ”

Bakan Yanık, bir diğer konunun koruyucu aileye takviye uygulaması olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bizi çok etkileyen takviye başvuruları var ama şu anda depremzede çocuklarımızı akut gelen, koruyucu aile olmak isteyen ya da periyodik olarak çocuklarımıza bakmak isteyen bu ailelere veremiyoruz. .Neden bunu özellikle açıklamak isterim.Çünkü bu çocuklar travma geçirmiş çocuklar.Akraba,tanıdık,yakınları alışık oldukları ortamda olmayacaksa bizim tercihimiz çocuklarımızın uzman çalışanımızla bir arada olmalarıdır. Denetleyici aile değerli bir süreçtir ve ilgilenen aile olmak isteyenlerin de belli bir izleme ve değerlendirme süreci vardır.” İsteseler de isteseler de çocuklarımızı teslim etmemiz mümkün değil. Milletimizin bu konuda bizi anlamasını özellikle isterim çünkü çocuklarımız çok değerlidir” dedi.

Evlat edinme kararlarının da mahkeme tarafından verildiğini hatırlatan Bakan Yanık, “Bu da hukuken mümkün değil. Bu çocukların ailelerini belirleme süreci devam ettiği için evlat edinme için hukuki bir süreç yürütmek fiilen mümkün değil. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu